Jak działa pompa ciepła?

Osoby poszukujące nowoczesnych rozwiązań w zakresie ogrzewania domu coraz częściej interesują się pompami ciepła. Nie ma w tym nic dziwnego  – to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale również zapewniające niskie koszty ogrzewania. Wiele osób jednak wciąż zastanawia się „co to jest?”. Ty również należysz do tego grona? Pozwól więc, że wyjaśnimy zasadę działania tego nowoczesnego ogrzewania.

Pompy cieplne, niezależnie od ich rodzaju, wykorzystują ciepło występujące w środowisku naturalnym – w powietrzu, wodzie czy glebie. Ciepło pozyskane z zewnątrz jest przez system pompy odpowiednio kompresowane, dzięki czemu temperatura wzrasta. Następnie zostaje rozprowadzona po urządzeniach grzewczych lub służy do ogrzewania wody używanej w gospodarstwie domowym.

Czy to naprawdę działa?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Przecież zarówno powietrze, jak i ziemia podczas zimowych miesięcy posiadają niskie, a czasem nawet ujemne temperatury.  Nic bardziej mylnego. Zarówno z chłodnego powietrza, jak i z ziemi lub wód gruntowych można pobrać ciepło. Wystarczy, że czynnik, który będzie przyjmował ciepło, będzie zimniejszy od otoczenia.

Oczywistym jest, że zgromadzone w ten sposób ciepło nie wystarczy do ogrzania domu. Na szczęście, wykorzystując efekty sprężania i parowania, możemy nie tylko skutecznie podnieść temperaturę, ale również rozprowadzić ciepło po domu. Słowem – jest to metoda, która naprawdę działa. Świadczą o tym zarówno pozytywne opinie naszych klientów, jak i rosnąca popularność pomp.

Pokój, komfortowe miejsce

Koszty zużycia i instalacji

Laptop z kawą i notesem na biurku

Każdy z nas chce wybrać takie ogrzewanie, które będzie wiązało się z koniecznością ponoszenia jak najmniejszych kosztów. To zrozumiałe. Przyjrzyjmy się więc, jak to wygląda w przypadku ogrzewania podłogowego. Jeśli chodzi o koszty instalacji takiego ogrzewania musimy być przygotowani na wydatki rzędu 100-200 złotych za metr kwadratowy powierzchni, którą chcemy ogrzać.

Koszty eksploatacji w przypadku ogrzewania podłogowego są za to niższe niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Dzieje się tak głównie dlatego, że ogrzewanie podłogowe musi osiągnąć niższą temperaturę, poza tym nie doprowadza do wychłodzenia pomieszczeń. Dokładne ustalenie kwoty może być trudne – zależy bowiem od wielu czynników. Niemniej jednak osoby posiadające takie ogrzewanie zgodnie twierdzą, że jest to opłacalne.

Powietrze-woda czy woda-woda?

W dzisiejszych czasach mamy możliwość skorzystania z wielu różnego rodzaju pomp. Wśród nich wymienić możemy między innymi pompy gruntowe, pompy powietrzne, oraz te, które wykorzystują wodę gruntową. Którą z nich warto wybrać? Wiele zależy oczywiście od indywidualnych preferencji oraz tego, czy pompa ciepła ma być jedynym sposobem na ogrzanie domu.

Niemniej jednak musimy pamiętać, że zmienność temperatur powietrza w naszym kraju bywa naprawdę duża, przez co pompy typu powietrze-woda nie zawsze są w stanie poradzić sobie z zapewnieniem odpowiednio wysokiej temperatury, przez co konieczne może być dodatkowe wspomaganie. Dlatego też nasza firma zawsze podpowiada najlepsze rozwiązania.

Rury

Profesjonalny montaż pomp ciepła - Ciepły Dom

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy tu dla Ciebie

Jeśli zainteresowałeś się nowoczesnym sposobem ogrzewania domu jakim jest wykorzystanie pomp ciepła – skontaktuj się z nami. Firma Ciepły Dom działa na terenie Szczecina oferując kompleksowe usługi – od wykonania projektu i schematu działania, poprzez dobór urządzeń, aż po profesjonalny montaż. Wszystko to w dobrej, przystępnej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *