Rodzaje pomp cieplnych

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decydując się na ogrzewanie domu nie wybiera już tradycyjnych kotłów na paliwo stałe. Doskonale zdajemy sobie bowiem sprawę, że opalanie domu węglem jest nie tylko nieekologiczne, ale również drogie i czasochłonne. Na szczęście, pojawia się wiele alternatyw, które możemy zastosować. Wśród nich wymienić należy pompy ciepła.

Centralne ogrzewanie domu przy wykorzystaniu pomp ciepła ma wiele zalet. Koszty, jakie ponosimy w sezonie grzewczym, są bowiem znacznie mniejsze. Dzięki temu koszt instalacji takiego systemu zwraca się już po kilku latach. Co więcej, nie przyczyniamy się do zanieczyszczania środowiska. Pompy ciepła nie wymagają także codziennej, pracochłonnej obsługi.

Powietrzna pompa cieplna

Jednym z chętnie stosowanych rozwiązań są powietrzne pompy ciepła. Możemy stosować je zarówno w celu ogrzewania pomieszczeń, jak i podgrzewania wody użytkowej. Pompy tego typu wykorzystują fakt, że nawet przy ujemnych temperaturach powietrze zawiera ciepło. Pompa pobiera powietrze i spręża je, w wyniku czego powstaje ciepło. Jest ono transportowane do grzejników, które ogrzewają wnętrze domu.
Co ważne, pompy powietrzne mogą być wykorzystywane nawet tam, gdzie nie ma miejsca na zamontowanie dolnego źródła ciepła. Co więcej, może być ona wykorzystywana zarówno do ogrzewania powietrza w trakcie zimnych dni, jak i chłodzenia pomieszczeń. To jedna z podstawowych zalet tego typu pomp ciepła.

Pompa cieplna powietrzna

Pompy ciepła gruntowe

Rury

Kolejnym z rozwiązań jest gruntowa pompa ciepła. W tym przypadku mamy do czynienia z pompami, które wykorzystują stabilną temperaturę gruntu i to właśnie z niego pobierają energię cieplną. Do jej odbierania potrzebny jest wymiennik gruntowy. Jest to rura, w której płynie ciecz, której temperatura początkowo jest niższa niż temperatura gruntu, jednakże z każdym metrem coraz bardziej się ogrzewa.

Ciecz ta trafia do parownika, gdzie oddaje ciepło. Następnie jest ono sprężane tak, aby temperatura jeszcze bardziej się podniosła. Dzięki temu możemy cieszyć się ciepłem w naszych domach. Pompa gruntowa musi zostać zamontowana w ziemi, dlatego też jest rozwiązaniem, które pasuje wyłącznie do gospodarstw posiadających działkę odpowiedniej wielkości

Pompy ciepła woda/woda i woda/powietrze

Mówiąc o pompach cieplnych nie sposób nie wspomnieć o dwóch ich rodzajach. Pierwsza z nich to pompa ciepła woda-woda. To rozwiązanie, które wykorzystuje stałą temperaturę wód gruntowych składające się z dwóch studni – zasilającej i chłonnej. To opcja, która może być jedynym źródłem ogrzewania w domu nawet przy niskich temperaturach.
Kolejnym rodzajem pomp są pompy woda/powietrze. W tym wypadku energia cieplna pozyskiwana jest z powietrza. Zaletą tego rodzaju pomp są znacznie mniejsze koszty instalacji. Niestety, nie jest ona tak efektywna jak pompa woda/woda – szczególnie w naszym kraju. Wymagać więc może wykorzystania również innych źródeł ciepła.

Zawór pomiar

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy tu dla Ciebie

Montaż pomp cieplnych - Nasza oferta

Jeśli zastanawiasz się nad montażem pompy ciepła w swoim domu koniecznie zapoznaj się z ofertą naszej firmy. Świadczymy usługi na terenie Szczecina oferując sprawne, profesjonalne realizacje w dobrej cenie. Niezależnie od rodzaju pompy ciepła jesteśmy w stanie poradzić sobie z jej profesjonalnym montażem, o czym doskonale świadczą opinie zadowolonych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *