Kominek z płaszczem wodnym- czy warto?

Kominki z płaszczem wodnym z roku na rok zyskują w Polsce na popularności. Nic dziwnego – urządzenia te mają znaczenie nie tylko dekoracyjne, ale przede wszystkim użytkowe. Wizja przyjemnego ciepła płynącego z kominka staje się szczególnie kusząca, gdy nadejdą chłodniejsze jesienne i zimowe wieczory.

Inwestycja w kominek jest dość kosztowna, jednak sama jego eksploatacja jest stosunkowo tania. Kominek z płaszczem wodnym, umożliwia dzięki swojej budowie ogrzewanie wody na potrzeby C.O. i C.W.U. Jak ogrzewać dom lub mieszkanie z pomocą kominka z płaszczem wodnym? Jakie są jego wady i zalety? O tym w poniższym artykule!

Kominek z płaszczem wodnym- na czym to polega?

Płaszcz wodny to nic innego jak osłona o podwójnych ściankach, między którymi znajduje się woda. Podobny schemat można spotkać choćby w termostatach czy chłodnicy silnika. W kominkach z płaszczem wodnym jest to po prostu rura, zlokalizowana tuż nad paleniskiem, która pełni w instalacji rolę wymiennika ciepła.

Woda przepływająca przez płaszcz wodny ogrzewana jest przez gorące spaliny, a następnie kierowana do instalacji centralnego ogrzewania i grzejników. Od tradycyjnego kominka, ten z płaszczem wodnym wyróżnia się właśnie tym, że ogrzewane jest nie tylko powietrze, ale też woda. Nie dochodzi również do uciekania ciepła przez komin.

kominek z płaszczem wodnym montaż

Kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Ogień w kominku z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym są dopuszczone do montażu w pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie współpracują z instalacją C.O. i C.W.U. Czyni je to rozwiązaniami o wysokich walorach ekonomicznych i ekologicznych. Moc cieplna takiego kominka może wynosić do 40 kW, przy czym wysokość ta zależy od jakości paliwa oraz fazy jego spalania.

Warto pamiętać, że zgodnie z polskim prawem, kominek z płaszczem wodnym nie może stanowić jedynego źródła ciepła w domu lub mieszkaniu. W budynku musi znajdować się dodatkowe urządzenie grzewcze, jak choćby kocioł gazowy, elektryczny czy olejowy. Alternatywne źródło ciepła chroni budynek przed utratą ciepła i zapobiega uszkodzeniu instalacji grzewczej.

Jak wygląda montaż takiego kominka?

Prawidłowy montaż kominka z płaszczem wodnym to priorytet. Rozwiązanie, samo w sobie doskonałe, może stanowić poważne zagrożenie dla domowników i budynku, jeśli zostanie niewłaściwie zainstalowane. Związane jest z to z podgrzewaną wodą, która zwiększając swoją objętość, może doprowadzić do rozerwania instalacji.

Profesjonaliści, dysponując niezbędną wiedzą i doświadczeniem w tym temacie, zapewnią odpowiednie systemy zabezpieczeń, takie jak otwarte naczynie wzbiorcze czy przeponowy wymiennik ciepła. Równie ważne jest wykonanie wszelkich niezbędnych obliczeń, na podstawie których określa się wymaganą moc grzewczą kominka.

kominek z płaszczem wodnym jak działa

Jak wygląda montaż takiego kominka?

kominek z płaszczem wodnym instalacja

Ogrzewanie kominkiem na zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi, wśród zalet kominków z płaszczem wodnym wymieniają przede wszystkim możliwość zredukowania wydatków na ogrzewanie za sprawą łatwo dostępnego i stosunkowo taniego paliwa, jakim jest suche drewno. Istotny jest też przytulny klimat, jaki można osiągnąć poprzez montaż kominka.

Jako wadę kominka z płaszczem wodnym najczęściej wymienia się konieczność stałej obsługi urządzenia. By dom nie uległ wychłodzeniu, a instalacja nie zamarzła, w szczególnie zimne dni konieczne jest nawet 2-3-krotne dokładanie drewna do kominka. Znacznie lepiej sprawdzi się ono jako ogrzewanie uzupełniające, połączone z kotłem.

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy tu dla Ciebie

Bezpieczny i profesjonalny montaż

Profesjonalny, poprawnie wykonany montaż kominka z płaszczem wodnym jest kluczowym warunkiem wykorzystania pełnej jego mocy i zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa. Skontaktuj się z nami, by uzyskać informacje o tym, gdzie warto zamontować kominek z płaszczem wodnym oraz jakie są koszty jego instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *