Ogrzewanie podłogowe- alternatywa dla klasycznych grzejników

Zależy Ci na dodatkowym cieple we wnętrzach domu lub mieszkania? Chcesz cieszyć się komfortem termicznym przy mniejszym zużyciu energii niż w przypadku tradycyjnych grzejników? Postaw na modne ogrzewanie podłogowe! Jak działa, jak wybrać i jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe? O tym przeczytasz poniżej!

Ogrzewanie podłogowe stało się w ostatnich latach jednym z najpopularniejszych systemów ogrzewania w budownictwie mieszkalnym. Nic dziwnego – stanowi ono bowiem skuteczny sposób na utrzymanie optymalnych temperatur w pomieszczeniach. Do montażu tak zwanej podłogówki zachęca też wygoda i niewidoczność instalacji.

Co to ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnych grzejników. Doskonale sprawdzi się zwłaszcza w przypadku posadzki wykonanej z materiałów i niskim współczynniku przyswajania ciepła – takich, które w dotyku wydają się być zimne. Należą do nich między innymi kamień, gres czy terakota.
Projektując ogrzewanie podłogowe należy zadbać, by temperatura podłoża nie przekraczała 29°C. Jak przekonują lekarze, wyższa ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie – może prowadzić do obrzęków oraz innych schorzeń. Za optymalną dla zdrowia temperaturę powietrza dla zdrowia w strefach stałego przebywania uznaje się 22°C.

podłoga po instalacji wodnego ogrzewania podłogowego

Na czym polega montaż ogrzewania podłogowego?

Podłogówka

Ogrzewanie podłogowe układane jest na stropie, który oddziela poszczególne kondygnacje budynku bądź na podkładzie betonowym na gruncie. Na instalację ogrzewania podłogowego składa ją się: izolacja przeciwwilgociowa, izolacja cieplna, rury grzewcze, wylewka betonowa oraz posadzka.
Do prawidłowego wykonania ogrzewania podłogowego niezbędne są doświadczenie i precyzja, którym dysponują profesjonaliści. Sprawdzeni fachowcy nie tylko umiejętnie zaprojektują schemat ogrzewania, ale też przygotują podłoże do jego instalacji, zajmą się jej dokładnym przymocowaniem elementów oraz sprawdzą szczelność ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe wodne czy powietrzne?

Decydując się na montaż ogrzewania podłogowego, musimy mieć świadomość istnienia kilku rodzajów instalacji. Zalicza się do nich ogrzewanie wodne, elektryczne i powietrzne. Pierwsze z nich, jest szczególnie polecane do domów wolno stojących, wyposażonych w kocioł kondensacyjny lub pompę.
Podłogowe ogrzewanie elektryczne lepiej sprawdzi się z kolei na mniejszych powierzchniach bądź w budynkach poddawanych renowacji. Ciekawą propozycją jest powietrzne ogrzewanie podłogowe, polegające na rozprowadzaniu ciepłego powietrza w kanałach zatopionych w płycie fundamentowej lub bezpośrednio w podłodze.

Podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe

Czy może on być samodzielnym źródłem ciepła?

ogrzewanie podłogowe wodne - grzanie

Ogrzewanie podłogowe może być samodzielnym źródłem ciepła, które zapewni komfort cieplny w całym domu. Aby tak było musza spełnione być następujące warunki. Najważniejszym warunkiem jest sam dobór ogrzewania podłogowego do danej inwestycji z podziałem na to czym wykończona będzie posadzka. Często zdarza się tak, że w większej części domu posadzki wykończone są deską bądź panelem.

Aby całość instalacji działała prawidłowo i ekonomicznie na podstawie materiałów jakim wykończona jest podłoga a także parametrem zasileniowym dobiera się rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym. Bardzo częstym błędem wykonawców jest przy zastosowaniu deski jako wykończenie posadzki podnoszenie parametrów grzewczych ogrzewania podłogowego, co w rezultacie spowodować może uszkodzenie deski.

Zalety posiadania ogrzewania podłogowego

Wśród głównych zalet ogrzewania podłogowego wymienia się przede wszystkim oszczędność energii – nawet do 12 % w skali roku, niewidoczność instalacji oraz lepsze samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu, w którym zamontowano podłogówkę. By uzyskać szczegółowe informacje o projekcie i wykonaniu ogrzewania podłogowego, skontaktuj się z pracownikami Ciepły Dom. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy tu dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *