Ogrzewanie gazowe cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego – pozwala nie tylko ogrzać pomieszczenia, ale również wodę użytkową. Co więcej, jest to rozwiązanie ekonomiczne, łatwe w obsłudze, a jednocześnie bardziej ekologiczne niż np. kotły na węgiel. Aby jednak piec gazowy spełnił wszystkie nasze oczekiwania i zapewnił nam komfort użytkowania, powinniśmy wiedzieć, jaki kocioł gazowy wybrać oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje na temat ogrzewania gazowego. Wierzymy, że dzięki nim zakup pieca gazowego do centralnego ogrzewania stanie się znacznie łatwiejszy.
Sposób działania kotłów gazowych
Aby wybrać dobry piec gazowy, warto znać zasadę jego działania. Opiera się ona na dostarczaniu mieszanki gazu oraz powietrza do palnika – proces ich spalania powoduje podwyższenie temperatury. Gorące spaliny trafiają do wymiennika ciepła, gdzie zostają schłodzone. Energia cieplna ogrzewa wodę będącą nośnikiem w instalacji centralnego ogrzewania. W przypadku kotłów tradycyjnych spaliny i para wodna odprowadzane są przez instalację kominową. W nowoczesnych kotłach kondensacyjnych prowadzone są zaś do drugiej strefy. Zostają tam schłodzone, co prowadzi do skraplania się pary wodnej, a tym samym oddania całej wytworzonej energii cieplnej.
Kotły gazowe jedno- i dwufunkcyjne
Obecnie poszukując pieca gazowego możemy wybierać pomiędzy różnymi ich rodzajami. Podstawowy podział to ten na kotły gazowe jedno- oraz dwufunkcyjne. Czym się różnią? Mówiąc najprościej, kotły gazowe jednofunkcyjne pozwalają jedynie na ogrzewanie pomieszczeń w budynku, chyba że zdecydujemy się na dodatkowy zakup i montaż zasobnika. Kotły dwufunkcyjne wyposażone są w wymiennik przepływowy, dzięki czemu ogrzewają nie tylko pomieszczenia, ale również wodę użytkową. Są więc rozwiązaniem bardziej praktycznym.
Wydajność kotła gazowego
Kluczowym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu pieca gazowego, jest jego wydajność. Specjaliści przyjmują, że każde 10 m2 powierzchni wymagającej ogrzewania potrzebuje ok 0,6 kW mocy kotła gazowego. Co ważne, wybierając piec nie warto decydować się na zakup urządzenia o znacznie wyższej mocy, niż jest to wskazane. Zbyt duża moc nie tylko niepotrzebnie zwiększa koszty, ale również może doprowadzić do uszkodzenia elementów instalacji.
Systemy zabezpieczeń
Decydując się na zakup pieca gazowego, powinniśmy zwrócić uwagę również na jego bezpieczeństwo. Obecnie kotły gazowe wyposażone są w szereg rozwiązań, które mają nam je zapewnić. Wśród nich wymienić możemy między innymi czujniki temperatury, ograniczniki czy czujniki ciągu kominowego. Dobry piec gazowy wyposażony powinien być także w zabezpieczenia przeciwpyłowe, uniemożliwiające ulatnianie się gazu.
Montaż kotłów kondensacyjnych w Szczecinie
Po wyborze pieca gazowego idealnie dopasowanego do naszych potrzeb oraz wielkości domu, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmie się jego montażem. Serdecznie polecamy skorzystać z naszych usług. Jesteśmy zespołem doświadczonych profesjonalistów, którzy sprawnie zamontują każdy rodzaj kotłów gazowych. Wyróżnia nas dokładność i precyzja, dzięki czemu instalacje, które tworzymy, są bezpieczne i wydajne.