Chłodzenie pompą ciepła – rozwiązanie na letnie upały

Większość z nas, myśląc o pompach ciepła, rozpatruje je w kategorii urządzeń, których rolą jest ogrzewanie wnętrz budynków. Warto jednak mieć świadomość, że pompa może zapewnić nam komfort nie tylko zimą, ale również latem. Chłodzenie pompą ciepła staje się coraz bardziej popularną metodą, dzięki której możemy zapomnieć o uciążliwych, wysokich temperaturach. Jak to możliwe? Przekonajmy się.

Chłodzenie aktywne – co warto wiedzieć?

Pompy ciepła umożliwiają nam schładzanie pomieszczeń na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest chłodzenie aktywne, czyli wykorzystywanie odwróconej pracy pompy ciepła. Drugim rodzajem jest zaś chłodzenie pasywne, zwane również naturalnym, które polega na wykorzystywaniu niskiej temperatury dolnego źródła ciepła (czyli gruntu lub wody gruntowej).

Chłodzenie aktywne, polegające na odwróceniu kierunku pracy pompy ciepła, jest rozwiązaniem, które może być wykorzystywane zarówno w przypadku gruntowych, wodnych jak i powietrznych pomp ciepła. Polega na zmianie pełnienia funkcji poszczególnych urządzeń. Jeśli chcemy schładzać powietrze w domu, parownik pełni funkcję skraplacza. a skraplacz parownika – energia cieplna jest wówczas oddawana z wnętrza do gleby lub gruntu.

W jaki sposób przebiega chłodzenie pasywne?

Chłodzenie pasywne, zwane również naturalnym, to metoda, którą wykorzystywać możemy w przypadku gruntowych lub wodnych pomp ciepła. Aby było to możliwe, instalacja musi być doposażona w kilka ważnych elementów, takich jak np. wymiennik płytowy. W przypadku chłodzenia pasywnego wykorzystujemy fakt, że grunt lub woda gruntowa zazwyczaj charakteryzują się niską temperaturą.

Energia cieplna wody lub gruntu nie jest sprzężona by osiągnąć wzrost temperatury. Dlatego też w obiegu znajduje się chłodna woda z instalacji, która naturalnie obniża temperaturę ścian lub podłóg, a tym samym również powietrza w pomieszczeniu.

Jak dobrać pompę, by umożliwiała chłodzenie latem?

Jeśli chcemy skorzystać z chłodzenia pompą ciepła, warto wybrać najefektywniejsze rozwiązania. Obecnie są to pompy, które mogą bez żadnego problemu pracować w trybie chłodzenia naturalnego i aktywnego. Zazwyczaj w takim przypadku zaczyna się od chłodzenia pasywnego – w momencie, gdy staje się ono niewystarczające, pompa samoczynnie przełącza się na chłodzenie aktywne.

Wybierając konkretne urządzenie trzeba wziąć pod uwagę kilka niezwykle istotnych czynników. Wśród nich wymienić możemy:

  • dokładne obliczenia dotyczące obciążenia chłodzenia budynku,
  • dostosowanie odbiorników do funkcji chłodzenia (powinny mieć większe objętości przepływu – stawiajmy więc na ogrzewanie podłogowe lub ścienne),
  • zapobieganie powstawaniu kondensatu lub skuteczne jego usuwanie.

Podsumowując, istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym możemy zapewnić sobie optymalną temperaturę we wnętrzu budynku w czasie letnich miesięcy. Obecnie coraz częściej inwestorzy nie decydują się już na montaż klimatyzacji, lecz wykorzystują możliwości, które dają pompy ciepła. Pozwala to zmniejszyć koszty związane z budową domu i instalacją poszczególnych systemów, a jednocześnie jest rozwiązaniem efektywnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *