Ogrzewanie podłogowe to jeden z najskuteczniejszych systemów ogrzewania domu, wydajnie rozprowadzający ciepło po całym budynku. Jest powszechnie stosowaną opcją przeważnie w nowo budowanych domach.
Przed podjęciem decyzji o montażu podłogówki, warto przyjrzeć się zaletom i wadom tego rozwiązania.
Jak działają systemy ogrzewania podłogowego?
W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, systemy ogrzewania podłogowego rozprowadzają ciepło równomiernie we wszystkich pomieszczeniach w domu. Cała instalacja znajduje się w posadzce, dlatego ciepło nagrzewając podłogę, unosi się ku górze, zapewniając duży komfort termiczny.
Wchodząc do pomieszczenia, w którym zamontowane jest ogrzewanie podłogowe, można poczuć przyjemne ciepło dochodzące z posadzki. Temperatura podłogi nie przekracza 28 stopni Celsjusza, dlatego możesz po niej chodzić nawet boso bez żadnego ryzyka poparzeń.
Podłogówkę możesz skonfigurować zgodnie z indywidualnymi preferencjami, tak aby jak najlepiej odpowiadała potrzebom gospodarstwa domowego. Dzięki sterownikom łatwo możesz regulować temperaturę.
Rodzaje ogrzewania podłogowego
Systemy ogrzewania podłogowego można podzielić na:
- wodne,
- elektryczne.
Oba działają na podobnej zasadzie. Wodne ogrzewanie podłogowe jest bardziej popularne. Instalacja składa się z cienkich rurek wypełnionych płynem. Woda podgrzana do około 40°C przepływa przez te przewody, podgrzewając posadzkę. Następnie warstwa betonu przechwytuje i rozprowadza ciepło równomiernie po pomieszczeniu.
Natomiast w przypadku elektrycznego ogrzewania zamiast rur stosowane są elektryczne kable. Rozpraszają ciepło poprzez promieniowanie, skutecznie i dokładnie ogrzewając podłogę, a następnie pomieszczenie. Poniżej przedstawiamy główne zalety i wady ogrzewania podłogowego zarówno wodnego, jak i elektrycznego.
Zalety i wady ogrzewania podłogowego
Podłogówka ze względu na budowę i sposób działania ma wiele zalet, dlatego tak chętnie jest stosowana do ogrzewania domów. Do jej plusów można zaliczyć:
- wysoki komfort termiczny w całym domu, co przekłada się również na lepsze samopoczucie domowników,
- niewidoczny i cichy system grzewczy, który jest całkowicie zamknięty w podłodze,
- ogrzewanie podłogowe można podłączyć do wszystkich rodzajów systemów centralnego ogrzewania,
- mniejsze koszty początkowe – nie trzeba montować drogich grzejników,
- brak kaloryferów na ogół wpływa pozytywnie na wystrój domu,
- system grzewczy niskotemperaturowy jest przeważnie bardziej ekonomiczny od wysokotemperaturowego.
Zobacz: Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
Decydując się na centralne ogrzewanie podłogowe, trzeba liczyć się z pewnymi niedogodnościami:
- nie nadaje się do podłóg drewnianych, paneli czy wykładzin podłogowych,
- system najczęściej jest montowany w nowych domach, w starych budynkach może to być nieopłacalne,
- w przypadku elektrycznej podłogówki koszty ogrzewania mogą być wysokie. W takim przypadku zaleca się montaż paneli fotowoltaicznych.
Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe wodne?
Elektryczne ogrzewanie jest tańsze w montażu, ale droższe w eksploatacji. Odwrotnie jest w przypadku wodnych systemów ogrzewania podłogowego. Dlatego jest ono w dłuższej perspektywie bardziej opłacalne i chętniej wybierane.
Cena podłogówki zależy od kilku czynników. Aby obliczyć, ile kosztuje ogrzewanie podłogowe wodne, należy wziąć pod uwagę takie parametry jak:
- kubaturę i powierzchnię całkowitą budynku,
- powierzchnię podłóg,
- liczbę kondygnacji domu,
- liczbę domowników.
Zadbaj o komfort termiczny i wybierz ogrzewanie podłogowe!
W polskich warunkach najlepiej sprawdza się wodne ogrzewanie podłogowe. Tego rodzaju system grzewczy idealnie pasuje na przykład do powietrznych pomp ciepła, które coraz częściej zastępują stare kotły na węgiel.
Decydując się na ogrzewanie podłogowe, postaw na sprawdzonego wykonawcę, który jest w stanie zagwarantować najwyższą jakość usług. Firma Ciepły Dom oferuje montaż podłogówki w konkurencyjnych cenach – zarówno w Szczecinie, jak i okolicach.
Mamy duże doświadczenie na rynku, a wszelkie instalacje grzewcze wykonujemy przy użyciu niezawodnych i trwałych materiałów. Zadzwoń i zapytaj o ofertę na ogrzewanie podłogowe!