Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Urządzając swój dom stajesz przed wyborem odpowiedniego sposobu ogrzewania wnętrz. Obecnie, coraz częściej jest to wybór pomiędzy tradycyjnym ogrzewaniem z grzejnikami, a coraz popularniejszym ogrzewaniem podłogowym. Na które z nich warto się zdecydować? Wiele zależy od naszych indywidualnych upodobań. Niemniej jednak postanowiliśmy nieco ułatwić podjęcie decyzji naszym klientom.

Przybliżmy więc poszczególne rodzaje ogrzewania. Tradycyjne grzejniki wieszane na ścianach najczęściej zasilane są energią powstającą w wyniku spalania paliw stałych. Ogrzewanie podłogowe to system naczyń grzewczych zamontowanych pod posadzką. W tym przypadku najczęściej wykorzystuje się pompy ciepła, które zapewniają optymalną, bezpieczną temperaturę.

Zalety i wady rozwiązań

Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Poznajmy je. W przypadku ogrzewania tradycyjnymi grzejnikami plusem jest z pewnością szeroki wybór grzejników w wielu różnych wariantach i rozmiarach, które możemy dopasować do swoich potrzeb. Co więcej, w przypadku awarii lub usterki o wiele łatwiej jest wymienić grzejnik, jego zawór czy rurę doprowadzającą ciepło.

Ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdza się zaś w dużych pomieszczeniach, które nagrzewa całościowo. Co więcej, cechuje się wysoką estetyką i mniejszym zużyciem energii. Niestety, naprawy ogrzewania tego typu często oznaczają kucie podłóg. Ogrzewanie to wymaga również zastosowania specjalnych rozwiązań, które powinny być uwzględnione już na etapie projektu.

Ogień w kominku

Koszty - co bardziej sie opłaca?

Termostat

Nie da się ukryć, że dla wielu z nas cena ogrzewania ma ogromne znaczenie. Dlatego też często jest to główne kryterium, którym kierujemy się podczas wyboru sposobu ogrzewania swojego domu. Sprawdźmy więc, jak wygląda to w przypadku grzejników. Są one z pewnością tańsze niż ogrzewanie podłogowe, również ich montaż kosztuje mniej niż wykonanie projektu ogrzewania podłogowego.

Niemniej jednak, aby ogrzać dom za pomocą grzejników, musimy spalić znacznie więcej paliwa stałego – muszą mieć one bowiem wyższą niż ogrzewanie podłogowe temperaturę. Dlatego też koszty eksploatacji tradycyjnego ogrzewania są wyższe. Może więc okazać się, że lepiej wydać więcej na montaż ogrzewania podłogowego, niż w późniejszym czasie ponosić wysokie koszty.

Estetyka!

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy tu dla Ciebie

Dla wielu z nas estetyka ma ogromne znaczenie. Dlatego też coraz częściej wybierajmy praktycznie niewidoczne dla oczu ogrzewanie podłogowe, które nie zaburza wyglądu pomieszczeń. Warto jednak zauważyć, że grzejniki od dawna nie są już ciężkie, toporne i nieestetyczne. Wprost przeciwnie – mogą one stać się ozdobą wnętrza dopasowaną, do naszego mieszkania i stylu w jakim zostało urządzone.

Chcesz wiedzieć więcej o ogrzewaniu podłogowym? Sprawdź nasz wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *