Centralne ogrzewanie – Poradnik krok po kroku

Co to jest centralne ogrzewanie? Jest to system, w który wyposażony być musi każdy dom. Instalacja CO zapewnia niezbędne ciepło w każdym z pomieszczeń budynku i składa się na nią piec CO podłączony do systemu przewodów ciepłowniczych (rury) oraz urządzeń oddających ciepło (kaloryfery, grzejniki aluminiowe itp.). System CO odpowiada za zapewnianie ciepła, to jest doprowadzanie energii cieplnej do wszystkich przestrzeni. Śmiało można stwierdzić, że jednym z najważniejszych elementów każdego domu jest centralne ogrzewanie. Budowa, jak i wcześniejsze wykonanie planów, ze względu na wagę tej instalacji, powinny być wykonywane przez fachowców. W tym tekście przedstawione zostało 7 wątków zawierających niezbędne informacje na temat układu CO.

1. Wybór paliwa grzewczego

Wybór serca centralnego ogrzewania, to jest pieca, warunkuje również wybór paliwa grzewczego. Obecnie całoroczne zapotrzebowanie na energię cieplną oscyluje w granicy 100 kWh/m2 ogrzewanej powierzchni. Właściwie wykonane ocieplenie budynku oraz mniejsza powierzchnia użytkowa może wpłynąć na znaczne zmniejszenie tego zapotrzebowania. Nie mały wpływ ma oczywiście temperatura powietrza na zewnątrz w okresie grzewczym. Czynniki te warunkują ilość zużytkowanej energii. Ciepło zapewniane jest dzięki wykorzystaniu paliw grzewczych, których obecnie jest dość sporo.

Rodzaje paliw grzewczych, to: gaz ziemny, gaz płynny (propan butan), olej opałowy, węgiel kamienny, węgiel brunatny, biomasa (odpady drzewne, słoma oraz rośliny „energetyczne”), drewno opałowe (stosowane w postaci przetworzonej – trociny, brykiety i pelety; lub nieprzetworzonej: odpady, kora, igliwie, zrębki, gałęzie i wióry); słoma, energia elektryczna, energia słoneczna. Wybór paliwa odbywa się na podstawie indywidualnych oczekiwań i wymagań. Tak jak zostało wspomniane, paliwo musi być kompatybilne z urządzeniami grzewczymi, dlatego też montując centralne ogrzewanie w domu warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanych fachowców.  

2. Piec do centralnego ogrzewania – podstawa systemu grzewczego

Głównym elementem systemu grzewczego jest piec centralnego ogrzewania. Decyzja jaki piec CO wybrać warunkować będzie komfort domowników oraz koszty za ogrzewanie. Kotły CO występują w różnych wariantach i napędzane są różnego rodzaju paliwem. Warto pamiętać, że dany kocioł CO przeznaczony jest do spalania konkretnego paliwa grzewczego. Współczesny piec do centralnego może być wyposażony w dodatkowe, często bardzo przydatne funkcje. Właściwe dobranie pieca do danego budynku pozwoli na sprawne funkcjonowanie instalacji, wyeliminuje problemy z centralnym ogrzewaniem oraz pomoże w oszczędzaniu. Nie mając pewności, dobrze jest skorzystać z pomocy specjalistów.

3. Rodzaje pieców CO

W centralnym ogrzewaniu najczęściej wykorzystuje się trzy rodzaje pieców. Są to kolejno: kotły gazowe, piece węglowe oraz piece elektryczne-akumulacyjne.

Piece gazowe to jedno z najbardziej powszechnych rozwiązań, szczególnie w domach jednorodzinnych. Są one bardzo wygodne w obsłudze, zapewniają optymalne warunki termiczne oraz zintegrowane funkcje, jak na przykład ogrzewanie pomieszczeń i wody (kocioł gazowy dwufunkcyjny). Zalety jakie posiada ogrzewanie gazowe wykorzystujące piec gazowy, to: brak zanieczyszczeń, swoboda w rozbudowywaniu oraz niski koszt eksploatacji.

Piec węglowy to kolejne bardzo popularne rozwiązanie. Urządzenie jest napędzane paliwem stałym. Domy jednorodzinne bardzo często używają pieców wszystkopalnych. Ogrzewanie węglowe posiada wiele pozytywnych cech. Wielką zaletą tego typu pieców CO jest niski koszt zakupu oraz eksploatacji. Jest to więc najtańsze ogrzewanie domu. Trzeba jednak pamiętać, że piec węglowy wymaga stałego dokładania opału i kontroli paleniska. Dotyczy to pieców bez zaawansowanej technologii. Natomiast piec węglowy nadmuchowy z zainstalowanymi sterownikami gwarantuje lepsze parametry grzewcze oraz zautomatyzowaną kontrolę nad paleniskiem.

Piec elektryczny-akumulacyjny jest to jedno z najnowocześniejszych dostępnych urządzeń. Tego typu piece praktycznie nie wymagają działania człowieka. Co więcej, urządzenia te nie muszą mieć zapewnionej oddzielnej przestrzeni, jak dzieje się to w przypadku innego rodzaju pieców wymagających kotłowni. Piece elektryczne-akumulacyjne są w pełni wydajne i zapewniają nowoczesne ogrzewanie domu. Piec akumulacyjny podlega dwóm cyklom: ładowania – przetwarzanie i magazynowanie ciepła z energii elektrycznej; oraz rozładowywania – przekazywania energii do pomieszczeń. Cykl ładowania odbywa się nocą, zatem prąd pobierany jest w tańszej taryfie. Ogrzewanie elektryczne za pomocą pieca elektrycznego-akumulacyjnego to doskonałe i ekologiczne rozwiązanie.

4. Alternatywa pieców – pompa ciepła

Rozwijająca się technologia grzewcza wytwarza kolejne źródła będące rozwiązaniami ekologicznymi i ekonomicznymi. Jedną z takich doskonałych alternatyw dla pieców CO są pompy ciepła. Działanie pompy ciepła polega na wykorzystywaniu energii cieplnej znajdującej się w gruncie, wodach gruntowych, powietrzu czy promieniowaniu słonecznym. Pompa ciepła eliminuje potrzebę wykorzystywania paliw kopalnianych, przez co zmniejsza się emisja szkodliwych substancji. Pompy ciepła idealnie współpracują z każdą instalacją CO, dzięki czemu można uzyskać zintegrowany i nowoczesny system ogrzewania w swoim domu.

5. Ogrzewanie podłogowe czy kaloryfery co wybrać?

System centralnego ogrzewania powinien zapewniać komfort swoim użytkownikom poprzez dostarczanie optymalnej ilości ciepła. Energia cieplna najczęściej przekazywana jest przez kaloryfery lub ogrzewanie podłogowe. Pomiędzy tymi dwoma opcjami istnieje zasadnicza różnica, to jest sposób emisji ciepła. Kaloryfery czy grzejniki wykorzystują zjawisko konwekcji, to jest ruchu powietrza. Powietrze w centralnym ogrzewaniu wykorzystującym kaloryfery krąży w danej przestrzeni. W ogrzewaniu podłogowym ciepło oddawane jest przez promieniowanie przy zachowaniu pionowego rozkładu temperatury (oddawanie energii cieplnej od dołu do góry). Wybór pomiędzy ogrzewaniem wykorzystującym kaloryfery a ogrzewaniem podłogowym to już kwestia indywidualna. Na pewno ogrzewanie podłogowe zapewnia odczucie większego komfortu. Rodzi się więc pytanie: Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe a ile ogrzewanie wykorzystujące grzejniki? Kwoty zbliżone są do siebie. Najlepiej skonsultować te sprawy w profesjonalnej firmie zapewniającej centralne ogrzewanie. Schemat i rodzaj dobrany przez specjalistów zagwarantuje najwyższą wydajność i optymalną cenę.  

6. Piec dwufunkcyjny czy kolektory słoneczne? Które rozwiązanie zapewni tańszą ciepłą wodę w kranie?

Spora część energii zużywana jest do podgrzewania wody w kranie. Dobrze jest więc wyposażyć się w takie urządzenia, które zapewniając ciepłą wodę, jednocześnie umożliwiając oszczędzanie. Jednym z takich rozwiązań jest piec dwufunkcyjny, który łączy w sobie działanie pieca jednofunkcyjnego oraz podgrzewacza wody. Zaletą tego urządzenia jest niewielki rozmiar oraz zapewnianie ciepłej wody dokładnie w takiej ilości, jaka jest potrzebna. Są jednak pewne wady, gdyż temperatura wody nie jest stabilna i zależna jest od ciśnienia. Uruchomienie podgrzewacza wymaga uwolnienia silnego strumienia wody, który to strumień jest także ograniczony. Brak jest również możliwości zapewniania cyrkulacji ciepłej wody. Nie sprzyja to wiec pełnemu oszczędzaniu.

Innym rozwiązaniem zapewniającym ciepłą wodę jest instalacja kolektorów słonecznych. Na ten typ odnawialnego źródła energii można również pozyskać dofinansowanie. Czas eksploatacji kolektorów wynosi 25 lat. Kolektory zamieniają energię słoneczną na ciepło, które dostarczane jest do nośnika ciepła (woda, glikol, powietrze). Woda ogrzewana jest w kolektorach zupełnie za darmo, gdyż wykorzystywana jest do tego wyłącznie energia słoneczna, dlatego też gospodarstwo zyskuje niezależność wobec cen za energię lub potrzebne paliwa wykorzystywane do ogrzania wody. Kolektory zapewniają stały dostęp do gorącej wody. Koszt kolektorów słonecznych bardzo szybko się zwróci, a sama instalacja zapewni nie tylko ciepłą wodą, ale także doskonałe wsparcie centralnego ogrzewania.

7. Wydajne centralne ogrzewanie gwarantowane przez fachowców!

banner ciepły dom szczecin

Centralne ogrzewanie to inwestycja, która powinna przez wiele lat jak najlepiej spełniać swoje funkcje. Dlatego też konieczna jest fachowa pomoc. Profesjonalne usługi z zakresu CO świadczy firma Ciepły Dom ze Szczecina. Firma może śmiało powiedzieć, że wie wszystko o CO i zapewnia nowoczesne ogrzewanie domu. Oferta firmy Ciepły Dom to różne systemy ogrzewania dostosowane do wymagań klienta. Specjaliści zapewniają potrzebne konsultacje, przygotowują szczegółowe plany i realizują montaż nowoczesnych systemów grzewczych gwarantujących maksymalną wydajność i pełen komfort użytkowania. Więcej informacji na temat oferty firmy znaleźć można na stronie cieplydom.szczecin.pl. Inwestując w ciepły dom zaufaj firmie Ciepły Dom!