Ogrzewanie gazowe należy do najpopularniejszych sposobów na zapewnienie komfortu termicznego w budynku. Dzieje się tak ze względu na wygodę użytkowania i koszty eksploatacji.
Korzystanie z ogrzewania gazowego jest bardzo popularne głównie ze względu na bezobsługowość systemu. Minusem natomiast jest zmienność cen surowców na światowych rynkach. Sprawdź, jakie jeszcze zalety i wady ma ogrzewanie gazowe.
Rodzaje ogrzewania gazowego
Jeśli chcesz mieć w domu ogrzewanie gazowe, najczęściej do wybory masz dwie możliwości:
- gaz ziemny z sieci zewnętrznej,
- propan-butan, a więc płynny gaz z butli.
Aby skorzystać z pierwszej opcji, w pobliżu budynku musi znajdować się gazociąg, do którego należy zrobić przyłącze. Natomiast, gdy w Twojej okolicy nie ma dostępu do sieci gazowej, możesz zdecydować się na LPG, czyli propan-butan, który jest magazynowany w butli.
LPG jest produktem powstałym w wyniku rafinacji ropy naftowej, dlatego różni się składem oraz kalorycznością od naturalnego gazu. Jego wartość opałowa zależy między innymi od stosunku propanu do butanu.
Zalety ogrzewania gazowego
Korzystanie z ogrzewania gazowego jest bardzo popularne głównie ze względu na wygodę i bezobsługowość systemu. Wystarczy tylko podłączyć się do sieci przesyłowej i praktycznie o nic więcej nie musisz się martwić, oczywiście poza obowiązkowymi przeglądami technicznymi instalacji.
Podobnie jest z gazem LPG, choć tu należy pamiętać o zamówieniu paliwa, gdy jego poziom w butli spadnie poniżej stanu ostrzegawczego. Poza tym propan-butan również nie wymaga obsługi ze strony użytkownika.
System ogrzewania gazowego jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska niż inne alternatywne paliwa kopalne, takie jak węgiel czy olej grzewczy.
Na przykład w trakcie spalania oleju powstaje dwukrotnie większa ilość dwutlenku węgla niż podczas spalania błękitnego paliwa. Gaz nie emituje żadnych związków siarki, co czyni go jeszcze bardziej ekologicznym.
Ponadto zasoby gazu ziemnego na świecie są olbrzymie, znacznie większe niż ropy czy węgla. Jego eksploatacja wpływa więc pozytywnie na zachowanie równowagi w przyrodzie.
Do zalet tego rodzaju ogrzewania należy również wysoka wydajność. Nawet zwykłe kotły gazowe mają sprawność wynoszącą około 90 procent. Oznacza to, że 9 na 10 litrów gazu zamieniana jest na energię cieplną, a tylko niewielka część ulatnia się kominem w postaci dymu. To bardzo dobre wyniki w porównaniu z węglem czy drewnem.
Warto jednak zainwestować w piec kondensacyjny, którego średnia sprawność dochodzi do 100 procent. Cena takiego kotła jest wyższa od zwykłego, ale poniesione nakłady szybko się zwrócą.
Ponadto urządzenie grzewcze ma niewielkie rozmiary, co oznacza, że nie potrzebujesz dużo miejsca do jego zamontowania. Piec może znajdować się w niewielkiej kotłowni. Dodatkowo nie musisz martwić się o miejsce do magazynowania opału.
Wady ogrzewania gazowego
Gaz, podobnie jak inne źródła ogrzewania, ma również pewne mankamenty, choć niektóre z nich mają charakter względny. Na przykład często słyszy się, że ogrzewanie gazem jest drogie. Nie jest to jednak do końca prawda, bo w porównaniu z olejem grzewczym czy ogrzewaniem elektrycznym jest tańszym źródłem energii.
Do minusów można natomiast zaliczyć zmienność cen surowców na światowych rynkach. Praktycznie żaden ekspert nie jest w stanie przewidzieć, jak będą kształtowały się ceny gazu za kilka lub kilkanaście lat.
Chociaż gaz ziemny jest bardzo wydajnym rozwiązaniem, bywa również bardzo niebezpieczny. Jeśli instalacja została wykonana nieprawidłowo lub zostały użyte złej jakości materiały, może dojść do rozszczelnienia przewodów i wycieku gazu. Konsekwencją tego może być zatrucie organizmu, a nawet wybuch i pożar budynku.
Postaw na wysokiej jakości urządzenia
Do montażu instalacji gazowej wybierz sprawdzoną ekipę budowlaną, która ma doświadczenie w tego typ pracach i używa wyłącznie atestowanych podzespołów. Pamiętaj również o regularnych przeglądach technicznych.
Profesjonalny montaż instalacji gazowej w Szczecinie wykonuje firma Ciepły Dom. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z naszych usług, otrzymasz gwarancję, że wszystkie prace zostaną wykonane bardzo dokładnie przy użyciu odpowiednich materiałów. Dzięki temu poczujesz się komfortowo i bezpiecznie w swoim domu.
Opłacalne rozwiązanie na lata
Ogrzewanie gazowe domu należy do ekonomicznych rozwiązań, dlatego zalecane jest wszędzie tam, gdzie jest dostęp do sieci gazowej. Owszem palenie węglem czy drewnem prawdopodobnie wyjdzie taniej, ale jest bardzo niewygodne i wymaga miejsca do składowania opału.
Z systemów bezobsługowych, gaz jest praktycznie bezkonkurencyjny. Korzystniej mogą wypadać jedynie pompy ciepła, ale w tym przypadku należy liczyć się z wyższymi kosztami początkowymi i większym ryzykiem awarii.
Natomiast koszt montażu instalacji gazowej zależy przede wszystkim od rodzaju urządzeń. Zwykłe kotły gazowe są tańsze, ale za to mniej wydajne. Dlatego lepiej postawić na kotły kondensacyjne.
Kompletne urządzenia wraz z osprzętem kosztują w granicach 8-10 tys. zł. Inwestycja szybko się jednak zwraca, a dodatkowo możesz liczyć na dotacje z programów rządowych lub lokalnych.
Bazując na wieloletnim doświadczeniu, oferujemy montaż gazowych kotłów kondensacyjnych na bardzo korzystnych warunkach. Wszelkie prace wykonujemy rzetelnie i terminowo, a jednocześnie w konkurencyjnych cenach. Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów współpracy.