Ogrzewane domu gazem. Koszt instalacji i eksploatacji

Instalacja systemu ogrzewania, który zapewni wymagane ciepło, to jedno z głównych zadań podczas budowy domu. Ogrzewanie domu generuje spore koszty będące bardzo dużą częścią wydatków utrzymania budynku. Statystyki pokazują, że koszt ogrzewania domu jednorodzinnego to nawet 80% kosztów całkowitych! Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej instalacji, która nie tylko zapewni komfort cieplny, ale także nie będzie generowała ogromnych kosztów. Bardzo dobrą opcją jest instalacja gazowa. Tego typu system grzewczy posiada wiele zalet. Dlaczego warto wybrać ogrzewanie domu gazem? Odpowiadamy.

Instalacja do ogrzewania gazem. Ile to kosztuje?

Koszt montażu instalacji gazowej w budynku uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z kluczowych jest wielkość domu, co wpływa także na dobór urządzeń i ich mocy. Zatem wielkość powierzchni do ogrzania będzie warunkowała ostateczny koszt instalacji. Finalna kwota za instalację systemu centralnego ogrzewania dla domu dwukondygnacyjnego wraz z wykończeniem i robocizną będzie wynosiła około trzydziestu tysięcy złotych (przy założeniu, że całościowa powierzchnia do ogrzania to przestrzeń o wielkości około 160 metrów kwadratowych). W tę cenę wejdzie montaż grzejników, rur instalacyjnych, kotła oraz koszty prac wykończeniowych wraz z wyposażeniem kotłowni, a także wykonanie przyłącza gazowego. Przy domach z dwoma kondygnacjami warto rozważyć na przykład ogrzewanie podłogowe na paterze oraz grzejnikowe na piętrze. Koszty wciąż będą oscylowały wokół tej samej kwoty. Oczywiście mniejszy metraż będzie generował mniejsze koszty ogrzewania gazowego.

Jakie są koszty ogrzewania domu gazem ziemnym?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: „ile kosztuje ogrzewanie domu gazem?” Ogrzewanie domu gazem ziemnym wybierane jest przez ogromną liczbę użytkowników właśnie ze względu na stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne. Gaz jest paliwem o dość stabilnej cenie, co daje gwarancję zrównoważonych opłat. Ostateczna wydajność gazowej instalacji CO oraz wysokość kosztów będzie uzależniona od technologii w jakiej został wybudowany dom. Nie bez znaczenia jest także technologia użytego w systemie kotła.

Tradycyjne domy, które wyposażono w dobrą izolację termiczną, będą wymagały energii cieplnej na poziomie około 110 kWh/m2. Przy domu o powierzchni około 120 metrów kwadratowych i użyciu kotła tradycyjnego generowane opłaty będą wynosiły około 5500 złotych. Zastosowanie kotłów kondensacyjnych lub pulsacyjnych znacznie obniża rachunki, bo do kwoty nieco ponad 3000 złotych. Warto jeszcze zaznaczyć, że w przypadku domów, w których nie zastosowano odpowiedniego ocieplenia, koszty ogrzewania gazem mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie. Radykalne zmniejszenie kosztów grzewczych możliwe jest w przypadku zastosowania tego typu instalacji w domach energooszczędnych. Ta technologia budowania eliminuje mosty termiczne, co sprawia, że roczne zapotrzebowanie na energię cieplną to zaledwie 50 kWh/m2! A zatem dla domu o tej samej powierzchni (120m2) użycie kotła tradycyjnego będzie kosztowało domowników około 2500 złotych za energię cieplną rocznie. Kotły pulsacyjne wygenerują koszty w wysokości około 1400 złotych, a kondensacyjne o 100 złotych więcej. Najbardziej atrakcyjne pod względem ekonomicznym są domy pasywne, gdzie zapotrzebowanie na energię cieplną jest bardzo niskie i wynosi rocznie około 15 kW/m2! Użycie kotła kondensacyjnego to roczny koszt w wysokości 414 złotych, kotła pulsacyjnego – 450 złotych lub tradycyjnego – 774 złotych.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie gazowe?

Centralne ogrzewanie gazowe wybierane jest przez bardzo dużą liczbę użytkowników. Powodem są bardzo istotne argumenty. Przede wszystkim ogrzewanie gazowe domu to bardzo komfortowa technologia, w której nie trzeba przejmować się kontrolą paleniska czy dokładaniem do pieca. Sterowanie systemem grzewczym jest bardzo łatwe i wygodne. Użycie gazu ziemnego w ogrzewaniu domu nie generuje toksycznych gazów. Spaliny powstające w procesie grzewczym są przyjazne środowisku. Warto również zaznaczyć, że ogrzewanie gazowe jest technologią bardzo czystą. Nie trzeba przejmować się brudem w kotłowni. Instalacja ogrzewania gazowego, choć nieco kosztowna w budowie, przy wykorzystaniu odpowiedniej technologii budownictwa oraz dobrze dobranego kotła umożliwi spore oszczędności poprzez. Niski koszt ogrzewania gazem to jeden z najważniejszych atutów tego rozwiązania. Na atrakcyjne koszty eksploatacyjne ma również wpływ cena gazu, która jest dość stabilna. Te zalety ogrzewania gazowego to niepodważalne argumenty za inwestycją w tę technologię grzewczą.

Ogrzewanie domu gazem, a inne sposoby

System centralnego ogrzewania powinien być przemyślany już na etapie budowy domu. Wtedy to warto zdecydować się na konkretną technologię grzewczą. Ogrzewanie domu gazem jest z jednym z najbardziej popularnych, wydajnych i ekonomicznych sposobów. Wiele domostw energię cieplną czerpie poprzez użycie ogrzewania prądem, paliwami stałymi lub zastosowanie alternatywnych źródeł energii, jak na przykład ogrzewanie solarne. W polskich warunkach jednak jednym z najstabilniejszych źródeł energii cieplnej jest ogrzewanie gazowe domu. Użytkownicy, który posiadają większe nakłady finansowe mogą rozważyć połączenie ogrzewania gazowego z ogrzewaniem solarnym, co pozwoli jeszcze bardziej obniżyć koszty eksploatacyjne. Trzeba jednak zapewnić stałe, bezpieczne i pewne źródło energii, jakim bez wątpienia jest centralne ogrzewanie gazowe.

Jakie są wady ogrzewania gazem?

Żadne rozwiązanie nie jest bez wad. Także ogrzewanie domu gazem posiada swoje słabe strony. Pierwszą z wad są koszty instalacji. Pomimo, iż wydatek ten zwraca się w perspektywie czasu, to jednorazowy koszt, jaki instalacja generuje, może być dla wielu sporym obciążeniem. Częstym problemem jest dostępność sieci gazowej w pobliżu działki lub w danym budynku (dotyczy to przypadku, kiedy myśli się o takim rozwiązaniu, jak ogrzewanie gazowe w mieszkaniu). Podłączenie do odległej sieci gazowej może generować ogromne koszty. Rozwiązaniem jest wtedy instalacja zbiornika z gazem płynnym, która jednak podlega bardzo restrykcyjnym przepisom i również do tanich nie należy, choćby pod względem dostarczania paliwa. Możliwość wykonania przyłącza nie świadczy jeszcze o sukcesie. Procedura ta wymaga wypełnienia wielu formalności. W przypadku planowania wykonania podłączenia do sieci gazowej warto korzystać z profesjonalnych i doświadczonych firm, które zajmą się wszystkimi kwestiami z tym związanymi. Centralne ogrzewanie gazem ziemnym to obecnie jedno z najlepszych rozwiązań ciepłowniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *