Instalacja grzewcza od A do Z

W naszej strefie klimatycznej konieczność ogrzewania domu to oczywistość. Sezon grzewczy to co najmniej 5 miesięcy w roku, dlatego też warto poszukiwać rozwiązań, które będą nie tylko skuteczne w działaniu, ale również ekologiczne i proste w codziennej obsłudze. Przyjrzyjmy się więc jak ogrzewać dom, by czuć się komfortowo.

Dom musi być dogrzany

Dlaczego warto zadbać o nowoczesne ogrzewanie domu? Przede wszystkim dla własnego zdrowia oraz komfortu. To jednak nie wszystko. Nieodpowiednie ogrzewanie zwiększa ryzyko powstawania wilgoci i rozwoju pleśni, którą bardzo trudno jest później wyeliminować. Na szczęście, w dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości wyboru sposobu ogrzewania – od tradycyjnych pieców węglowych, aż po najbardziej ekologiczne rozwiązania. Na szczególną uwagę zasługuje jednak ogrzewanie gazowe i to na nim warto się obecnie skupić.

Brązowe krzesło na tle rustykalnych okien

Temperatura grzejników

Termostat

Bardzo ważnym elementem instalacji grzewczej są grzejniki. To właśnie one przekazują bowiem ciepło i ogrzewają powietrze.

Jakie grzejniki do pieca gazowego warto wybrać? Jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych rodzajów są grzejniki stalowe płytowe. Nie ma w tym nic dziwnego – są lżejsze niż grzejniki żeliwne, a przy tym prezentują się znacznie atrakcyjniej.

Kiedy poruszamy już ten temat, warto również przypomnieć gdzie umieścić grzejniki. Tu sprawa jest bardzo prosta – grzejniki umieszczamy na ścianach zewnętrznych oraz tam, gdzie znajdują się przeszklenia. To właśnie w tych miejscach dochodzi bowiem do największej utraty ciepła.

Możliwości techniczne

Przyjrzyjmy się jeszcze jak wyglądają możliwości techniczne grzejników. Przede wszystkim przypomnijmy, że parametry grzejników podaje się zawsze dla określonych parametrów pracy instalacji. Wśród nich wymienić możemy temperaturę wody zasilającej, wody powracającej oraz temperatury obliczeniowej w pomieszczeniu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w przypadku instalacji ogrzewanych gazowo parametry grzejników dobiera się najczęściej do kotłów kondensacyjnych czyli 55/45 stopni.

Grzejnik aluminiowy
Termostat

Optymalna temperatura dla zdrowia

Nikt z nas nie lubi, gdy jest zimno. Musimy jednak pamiętać, że zbyt wysoka temperatura również nie służy naszemu zdrowiu i może przyczyniać się do spadku odporności oraz złego samopoczucia. Jaka jest więc optymalna temperatura powietrza dla zdrowia? Wiele zależy od tego, o jakim pomieszczeniu mówimy – w łazience temperatura powinna wynosić około 24 stopni Celsjusza, zaś w sypialni nie powinna przekraczać 18-19 stopni.

Dobór mocy instalacji do wielkości ogrzewanych pomieszczeń

Od tego, jak wyglądać będzie projekt instalacji CO oraz jakie grzejniki zastosujemy, zależy naprawdę sporo. Warto więc skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. W przeciwnym razie możemy narazić się na następujące problemy: – Niedowymiarowanie – czyli sytuacja, w której grzejnik posiada mniejszą wydajność niż wymaga tego instalacja. Skutkiem tego dochodzi do niedogrzania pomieszczeń. Niedowymiarowanie może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, takich jak zagotowanie się wody w układzie grzewczym. – Przewymiarowanie – czyli odwrotna sytuacja, w której to wymiennik ciepła posiada większą wydajność, niż wymaga tego instalacja grzewcza. Nie stanowi to zagrożenia dla działania instalacji, choć generuje zwiększone koszty.

Biurko, na którym leży laptop, notes i kubek z kawą
Termostat

Jak naprawić błędy?

Zasadniczo, jeśli instalacja ogrzewania w domu jest niedowymiarowana lub przewymiarowana, warto zastanowić się nad wymianą grzejników na dopasowane do jej parametrów. Aby mieć pewność, że wybieramy dobrze dopasowane wymienniki ciepła, lepiej nie działać na własną rękę, a zdecydować się na skorzystanie z pomocy doświadczonych fachowców.

Jak zaprojektować instalację grzewczą?

Prawidłowy projekt instalacji CO ma ogromne znaczenie. Dlatego też decydując się na jego wykonanie trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, które mają wpływ na jego funkcjonowanie.

Odpowiedni kocioł lub piec – wybór pieca powinien odbywać się po obliczeniu i zsumowaniu zapotrzebowania na ciepło wszystkich pomieszczeń, które mają być ogrzewane.

Wybór idealnych grzejników – dobre grzejniki są nie tylko estetyczne czy lekkie, ale również cechują się mocą dopasowaną do danego pomieszczenia. Wybierając je warto zapoznać się z wszystkimi parametrami danego grzejnika oraz sprawdzić, do jak dużych pomieszczeń jest przeznaczony.

Dobre miejsce dla grzejników – to, gdzie znajdą się grzejniki, również ma wpływ na komfort cieplny w domu. Warto więc montować je przede wszystkim na ścianach zewnętrznych oraz pod oknami, gdzie występuje największa utrata ciepła.

Mężczyzna z projektem przy biurku

Jaka moc grzejnika do danego pomieszczenia, czyli korzystaj z termostatów

Termostat biały

Dobranie mocy grzejnika do danego pomieszczenia wymaga wykonania szeregu obliczeń oraz brania pod uwagę rodzaju pomieszczenia, a także tego, ile godzin dziennie w nim spędzamy. Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalistów. Warto w tym miejscu również dodać, że utrzymanie temperatury na stałym, odpowiednim poziomie to nie tylko zwiększony komfort mieszkańców, ale również niższe koszty ogrzewania. Warto więc wyposażyć się w termostaty do grzejników, dzięki którym będziemy mogli w prosty sposób ustawić optymalną, stałą temperaturę dla każdego z pomieszczeń.

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy tu dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *