Zdecydowałeś się na zakup pompy ciepła? Doskonały pomysł! Teraz musisz wybrać jej rodzaj. Nie jest to proste, więc warto wspomóc się opinią fachowców. Podczas podejmowania decyzji z pewnością będziesz musiał odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących jej przyszłego przeznaczenia, zakresu pracy oraz dodatkowych funkcji.
Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze informacje dotyczące efektywnej pracy tego urządzenia oraz wyjaśniliśmy istotne kwestie związane z inwestycją.
Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?
Pompy ciepła są ekonomicznym i ekologicznym sposobem na ogrzanie budynku mieszkalnego. Umożliwiają one także pozyskanie ciepłej wody. Sprawdzą się zarówno w domu o dużym, jak i małym metrażu. Te tanie w eksploatacji urządzenia zyskują coraz większą popularność z uwagi na możliwość uzyskania dofinansowania do ich zakupu oraz instalacji.
Główną zaletą pomp ciepła jest oszczędność. Założenie pompy to zmniejszenie kosztów ogrzewania. Jest ono opłacalne zwłaszcza w porównaniu do pieca gazowego. Jeśli zdecydujesz się na pompę już na etapie budowy domu, omijają Cię koszty związane ze stawianiem komina. Dodatkowo w trakcie późniejszego użytkowania nie musisz kupować ani składować materiału opałowego.
Największą oszczędność zauważysz w trakcie korzystania z pompy. Jest ona tym większa, im lepiej urządzenie zostało dopasowane do danego budynku. Specjaliści wykorzystują w tym celu współczynniki COP i ustalają efektywność pracy pompy w danych warunkach, w tym przypadku w Twoim domu.
Co wpływa na efektywność pracy pompy ciepła?
Efektywność i opłacalność inwestycji uzależniona jest od wielu czynników, w tym dopasowania wszystkich komponentów. Ważne są także warunki, w jakich ma pracować urządzenie, wielkość zapotrzebowania oraz zmienność wszystkich branych pod uwagę czynników.
Temperatura powietrza zewnętrznego
Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania budynku wzrasta wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz. Mowa tu o sytuacjach, gdy na dworze panuje temperatura poniżej 15°C. Niska temperatura na zewnątrz oznacza niską moc grzewczą pompy, a tym samym zmniejszenie jej efektywności.
Powietrzna pompa ciepła o zbyt niskiej wydajności może być czasami niewystarczająca. Dlatego tak ważna jest jej wysoka moc grzewcza. Zapewnienie odpowiedniej ilości ciepła może być trudne, zwłaszcza w przypadku budynków o dużej powierzchni.
Z uwagi na koszty urządzeń, w niektórych przypadkach pompy ciepła typu powietrze-woda są projektowane jedynie dla częściowego pokrycia zapotrzebowania na ciepło. Mowa tu o sytuacjach, gdy temperatura na zewnątrz nie przekracza -5-10° C. Poniżej tych temperatur konieczne jest wówczas uruchomienie dodatkowego źródła ciepła.
Wydajność kompresora
Kompresor jest najważniejszym elementem pompy ciepła. Odpowiada za efektywność jej pracy oraz ilość pobieranej energii. Jego głównym zadaniem jest podniesienie ciśnienia czynnika chłodniczego do takiego stopnia, aby nastąpiło jego przekształcenie w stan ciekły, co poskutkuje wytworzeniem dużej ilości ciepła. Aby zapewnić odpowiednią wydajność, kompresor powinien się włączać i wyłączyć z właściwą częstotliwością.
Wydajność kompresora uzależniona jest od jego rodzaju. Najmniej wydajne są kompresory tłokowe. To urządzenia stare i coraz rzadziej stosowane. O wiele popularniejsze są kompresory inwerterowe, które cechują się wysoką sprawności i wydajnością. Ponadto umożliwiają płynną regulację swojej pracy.
W sprzedaży dostępne są także kompresory spiralne, przeznaczone do pomp o dużej mocy, oraz proste, a równie efektywne kompresory rotacyjne.
Wentylacja i izolacja budynku
Na efektywność pracy pompy bardzo duży wpływ ma także izolacja budynku. Odpowiednio ocieplone ściany mogą zmniejszyć zużycie ciepła nawet o 30%. Warto tu zaznaczyć, że przy tej samej mocy pompy możliwe jest ogrzanie dobrze ocieplonego budynku o dużej powierzchni oraz słabo ocieplonego o małym metrażu.
Straty energetyczne mogą powstawać także wskutek niewłaściwej wentylacji budynku. Można im skutecznie zapobiegać, stosując wentylację energooszczędną, zwaną rekuperacją. To zorganizowana wentylacja, która ma na celu usuwanie zużytego powietrza z wnętrza budynku i zastępowanie go świeżym powietrzem z zewnątrz.
Dobór pompy przez fachowca
Instalacja pompy ciepła wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia. Bez tego inwestycja może okazać się nieopłacalna. Jeśli mieszkasz w mieście Szczecin lub w okolicy, to zapraszamy do kontaktu z Ciepły Dom Szczecin. Przedstaw nam swoje oczekiwania, a my pomożemy w ich realizacji.
Oferujemy doradztwo, pomoc w wyborze urządzeń grzewczych, a przede wszystkim – ich profesjonalny montaż pomp ciepła.