Okresowa modernizacja instalacji grzewczej jest niezbędna dla jej prawidłowego i bezpiecznego działania. Jest to spora inwestycja, dlatego przy podejmowaniu decyzji o wymianie instalacji grzewczej warto ocenić, czy jest ona konieczna oraz jakie poniesiemy koszty. Podpowiadamy, kiedy zdecydować się na wymianę instalacji i ile to będzie kosztować.
Kiedy trzeba wymienić instalację grzewczą
Trzeba mieć świadomość, że wymiana instalacji grzewczej wiąże się z gruntownym remontem. Dlatego trzeba ocenić, czy jej stan wymaga całkowitej wymiany czy może wystarczy naprawa szwankujących elementów. Poznaj powody, dla których opłaca się wymienić instalację grzewczą.
Nieekologiczny kocioł
To jeden z najczęstszych powodów wymiany instalacji grzewczej. Niegdyś popularne piece węglowe wydzielają podczas spalania szkodliwy dym zawierający pyły, tlenek węgla, siarki, azotu i metale ciężkie. Przyczyniają się one do zanieczyszczenia środowiska i powstawania smogu. Z tego względu w wielu miejscowościach w Polsce wprowadzono zakaz ogrzewania piecami węglowymi.
Wymiana kotła na bardziej ekologiczne rozwiązanie to dobry powód do modernizacji instalacji grzewczej. Tym bardziej, że rząd wprowadził różne programy pozwalające na uzyskanie dofinansowania do wymiany starego pieca i wybrania ekologicznej metody ogrzewania, na przykład opartej na odnawialnych źródeł energii. W takiej sytuacji modernizacja instalacji grzewczej będzie opłacalna.
Wysokie rachunki
Kolejny powód skłaniający do wymiany instalacji grzewczej to wysokie rachunki za ogrzewanie w okresie zimowym. Jeżeli rosnące koszty nie wynikają z rosnącymi cenami paliw, a nasi sąsiedzi za ogrzanie domu o podobnym metrażu płacą mniejsze rachunki, może to świadczyć o obniżeniu wydajności obecnego systemu ogrzewania. W tym wypadku konieczna może być wymiana instalacji.
Wcześniej jednak warto skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisanta, który oceni stan faktyczny instalacji i podpowie, czy wymagana jest całkowita wymiana czy może wystarczy naprawa jednego lub kilku elementów.
Korozja elementów instalacji C.O.
Kolejnym problemem wskazującym na konieczność modernizacji instalacji jest korozja pojawiająca się na rurociągach. Korozja w instalacji jest wynikiem tlenu rozpuszczonego w wodzie kotłowej lub różnica potencjałów różnych metali, takich jak aluminium, miedź czy stal. Może się też pojawić na skutek obecności zanieczyszczeń w instalacji, które krążąc, uszkadzają mechanicznie warstwy zabezpieczające, tworząc ogniska korozji.
Rurociągi, na których pojawiają się wżery i charakterystyczne pomarańczowe plamy wymagają całkowitej wymiany. Podobnie konieczna jest wymiana starych grzejników, które zaczynają korodować i w efekcie przeciekać.
Należy pamiętać, że kaloryfery starego typu mogą nie współpracować z nowymi, niskotemperaturowymi instalacjami centralnego ogrzewania, dlatego planując wymianę instalacji, należy uwzględnić także wymianę starych grzejników.
Ile to kosztuje?
Koszty modernizacji instalacji grzewczej w domu zależą od wielu czynników. Podstawowym jest wybór rodzaju metody grzewczej. Popularne rozwiązania to:
- kocioł gazowy,
- ogrzewanie elektryczne,
- ogrzewanie podłogowe,
- centralne ogrzewanie,
- ogrzewanie przy pomocy alternatywnych źródeł energii – np. fotowoltaika,
- pompy ciepła.
Wyliczając kosztorys, należy uwzględnić koszt zakupu pieca, kotła lub pompy, koszt zakupu wszelkich przewodów i instalacji umożliwiających pracę urządzenia, koszt dodatkowego wyposażenia oraz koszt robocizny.
Największym wydatkiem jest zakup kotła czy pieca. Na przykład piec gazowy może kosztować od 5 000 złotych do nawet 20 000 złotych. Z kolei całkowity koszt montażu instalacji gazowej może wynosić jakieś 10 000 złotych. Zatem wszystkie koszty zamkną się w kwocie 25 000-30 000 złotych.
Inne popularne rozwiązanie to pompa ciepła. W Polsce koszt jej zakupu wynosi zwykle od 5 000 złotych do 10 000 złotych. Dodatkowe koszty zależą od czynników takich, jak rodzaj pompy, moc, typ źródła ciepła, rodzaj budynku, jego lokalizacja i zakres prac instalacyjnych.
To oczywiście szacunkowe wyliczenia, gdyż na ostateczne koszty wpływa wiele czynników, jak chociażby metraż powierzchni do ogrzania.